کد خبر: 173 زمان انتشار: 02:45:42 - 1397/11/06
مسابقه طراحی الگوی معماری ساختمان‌های بانک ملی ایران

فراخوان مسابقه "طراحی الگوی معماری ساختمان‌های بانک ملی ایران" منتشر شد.

به گزارش پایگاه "اخبار معماری" بانک ملی ایران به منظور تحول و نوین سازی شعب و ساختمان‌های خود مسابقه‌ای تحت عنوان "طراحی الگوی نما و معماری داخلی ساختمان‌های بانک ملی ایران" را در راستای رسیدن به یک هویت معماری ویژه برگزار می‌کند. این مسابقه با مشارکت اداره کل مهندسی و املاک بانک ملی ایران و مهندسین مشاور سبز اندیش پایش (ساپ) برگزار می‌شود.

بانک ملی ایران، بانک تجاری دولتی فعال در گستره ایران زمین و نقاط مختلف جهان است که تجربه بانکداری به روز و منحصر به فرد را به پشتوانه سابقه، میراث ماندگار، هویت مردمی و حرکت بر لبه فناوری برای تمامی کسانی که به دنبال امنیت و آسایش خاطر در امور مالی خود هستند فراهم می‌کند. بانک ملی ایران، نماد هویت و اصالت در معماری ایرانی و یادآور اعتماد و نوآوری در ارائه خدمات نوین بانکی است. این مسابقه تلاشی برای دستیابی به الگوهای استاندارد پدید آورنده حس حمایت، صلابت، امنیت، نوآوری و صمیمیت در مشتری بر مبنای خلاقیت و تأکید بر هویت ایرانی است که در عین شاخص بودن، توجه ویژه‌ای به تنوع اقلیمی و فرهنگی در کشور دارد.

مسابقه حاضر به دنبال الگویی از طراحی نما و معماری داخلی است که بر اساس اصل انعطاف‌پذیری، قابلیت استفاده در گونه‌های مختلف ساختمانی شعب بانک ملی را دارا بوده و ضمن نمایش هویت متمایز بانک ملی، با تأکید بر اصل زمینه گرایی در فرهنگ‌ها و اقلیم‌های متنوع ایران همراه باشد.

اهداف این مسابقه عبارت‌اند از:

طراحی نما و معماری داخلی به منظور ایجاد الگوی هماهنگ ساختمان‌های بانک ملی

حفظ اصالت و در عین حال روزآمد و نوین بودن طرح نما و دکوراسیون داخلی

خلاقیت و نوآوری همراه با زیبایی، اثرگذاری و قابلیت تعمیم الگو به اقتضای موقعیت ساختمان، تنوع اقلیمی، ابعاد ساختمان و بافت شهری

تأکید بر اصالت و ریشه‌های تاریخی غنی طراحی معماری بانک ملی ایران از زمان تأسیس تاکنون ضمن نگاه به آینده و بانکداری نوین و مدرن

ارزش‌های اصلی طراحی:

سهولت اجرای طرح مبتنی بر مصالح و توانمندی‌های اجرایی نقاط مختلف کشور و بهینه بودن آن از نظر فنی و اقتصادی

رعایت ضوابط شهرداری

برقراری هارمونی بین نما و معماری داخلی ساختمان

رعایت صرفه‌جویی در مصرف انرژی

سهولت تعمیر و نگهداری

برخورداری از سیمای روزانه و شبانه مطلوب و چشم نواز در روز و شب

شاخص بودن عناصر ثابت اصلی و فرعی قابل تعمیم در نما و معماری داخلی ساختمان‌های بانک

شعبه نمونه نیز جهت پیاده‌سازی ایده الگوی معماری نما و طراحی داخلی است.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با شعبه نمونه، می‌توانند فایل مرتبط را در انتهای همین خبر دانلود و مطالعه کنند.

مبتنی بر موارد ذکر شده در اهداف و ارزش‌های اصلی طراحی، طرح ارائه شده علاوه بر در نظر گرفتن مشخصه‌های شعبه نمونه باید قابلیت الگوسازی در گونه‌های مختلف ساختمان‌های بانک ملی در دسته‌های زیر را داشته باشد:

 ساختمان منفرد (یک طبقه و چند طبقه) در محوطه‌های باز و میدان‌های شهری یا به صورت پیوسته با ساختمان‌های دیگر در جداره‌های شهری

همکف یا طبقه اول دیگر ساختمان‌ها

ساختمان قرار گرفته در نبش‌ها

شرکت برای عموم در این مسابقه آزاد است.

 روش ارائه مدارک:

خلق آثار و ارائه تصاویر گویا در قالب تصاویر سه بعدی چاپ شده در ابعاد A2 (حداقل دو تصویر از نما در شب و روز و حداقل ۲ تصویر از معماری داخلی)

ارائه نماها، برش‌ها و جزئیات مهم در مقیاس ۱/۵۰ (حداقل یک شیت A2)

کلیه مدارک خواسته شده مشتمل بر موارد زیر باید بر روی یک CD یا DVD نیز ذخیره و همراه سایر مدارک ارسال شود.

عکس‌ها و تصاویر سه بعدی با فرمت JPG در ابعاد حداقل ۱۷۵۴×۱۲۴۰ پیکسل و حداکثر ۳۵۰۰×۲۴۸۰ پیکسل و نقشه‌های معماری با فرمت DWF یا DWG))

در هیچ یک از شیت ها نباید نام افراد یا شرکت نوشته شود. در غیر این صورت طرح مزبور از فرآیند مسابقه حذف خواهد شد.

 مقررات عمومی:

بررسی طرح‌ها منوط به رعایت شرایط مسابقه است.

مالکیت معنوی طرح‌های برگزیده نهایی مسابقه متعلق به بانک ملی ایران خواهد بود و طراح کلیه حقوق مربوطه را به سازمان واگذار خواهد کرد.

دکتر محمدرضا پورجعفر، دکتر محمد مهدی محمودی، مهندس شهریار سعادت، مهندس پرویز طلایی و  مهندس ناصر فتحی راسخ به عنوان اعضای هیئت داوران در این مسابقه حضور دارند همچنین دکتر احسان رنجبر، مدیر بخش معماری و شهرسازی مهندسین مشاور سبز اندیش پایش(ساپ) نیز به عنوان دبیر مسابقه معرفی شده است.

جوایز:

نفر اول: ۲۵۰ میلیون ریال

نفر دوم: ۱۵۰ میلیون ریال

نفر سوم: ۱۰۰ میلیون ریال

زمان بندی مسابقه:

زمان تحویل طرح‌های مسابقه: ۲۳-۲۴ بهمن‌ماه

زمان داوری طرح‌های مسابقه: ۲۷ بهمن‌ماه

اعلام نتایج: ۲۸ بهمن‌ماه

نتایج در سایت بانک ملی ایران و مهندسین مشاور سبزاندیش پایش اعلام می‌شود.

آدرس دبیرخانه جهت تحویل طرح‌ها:

 کلیه مدارک باید در پاکت در بسته، امضا یا مهر شده توسط طراح یا گروه طراحی، به نشانی دبیرخانه مسابقه واقع در: تهران، میدان هفت تیر، ابتدای خیابان مفتح جنوبی، نبش کوچه شیمی، اداره کل مهندسی و املاک بانک ملی ایران، طبقه چهارم تحویل شود. (آثار فقط در روزهای اعلام شده دریافت خواهد شد.)

شرکت‌کنندگان می‌توانند سؤالات خود را از طریق شماره تماس مهندسین مشاور سبزاندیش پایش(ساپ) ۸۸۵۲۱۷۱۷-۰۲۱ روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰-۱۶ مطرح کنند.


ارسال نظر


رویداد
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ می باشد.