کد خبر: 498 زمان انتشار: 17:13:53 - 1398/11/01
توسط انتشارات فکرنو؛ کتاب «درآمدی بر مبانی نظری منظر» چاپ شد

کتاب «درآمدی بر مبانی نظری منظر» تالیف علی اسدپور توسط انتشارات فکرنو منتشر شد.

به گزارش پایگاه " اخبار معماری  " ، کتاب «درآمدی بر مبانی نظری منظر» نوشته علی اسدپور به‌تازگی توسط انتشارات کتاب فکرنو منتشر و راهی بازار نشر شده است.

نویسنده کتاب، استادیار دانشگاه هنر شیراز است و در این‌اثر به موضوعات پایه‌ای و کلیدی در درک و فهم درست منظر برای معماران، معماران منظر، طراحان محیط و مرمتگران منظر پرداخته است.

اسدپور در این‌اثر، موضوعات نظری حوزه منظر را می‌کاود و در این رهگذر به کلیدی‌ترین مباحث منظر از قبیل مفهوم منظر، ادراک و ارزیابی منظر، بازنمایی منظر در سایر هنرها و رسانه‌های هنری در تاریخ، روش‌ها و راهبردهای پژوهش در معماری منظر، سیر تحول در تاریخ طراحی منظر و سرانجام موضوع آموزش منظر و چالش‌ها و ارزش‌های آن نگاهی تحلیلی ولی مختصر و عمیق دارد. به‌این‌ترتیب، کتاب پیش‌رو، ماهیتی متنوع، چندوجهی و میان‌رشته‌ای دارد.

نویسنده کتاب معتقد است این‌اثر نمی‌تواند جامع و کامل انگاشته شود. چون موضوعات فراوانی هستند که در کتاب به آن‌ها پرداخته نشده است. هدف کتاب هم ایجاد دریافتی کلان و کلی است که می‌تواند پایه‌ای برای پژوهش‌های جدی‌تر و عمیق‌تر باشد. همچنین می‌کوشد تا مجموعه‌ای از موضوعات را برای نشان دادن افق‌های تازه و گونه‌گون منظر پیش چشم خواننده قرار دهد. به‌همین‌دلیل، فصل‌های هفت‌گانه کتاب مختصر هستند و اسدپور از بیان کوتاه موضوعات و دسته‌بندی مفاهیم برای انتقال مباحث خود استفاده کرده است.

ساختار کتاب پیش‌رو، بدین شکل ساماندهی شده که هر صفحه آن دو بخش دارد؛ متن اصلی کتاب در ستون بزرگ‌تر صفحه قرار دارد و موضوعات تکمیلی فراوانی نیز در حاشیه‌های کتاب برای فهم بهتر مطالب آن جای داده شده که در نوع خود مفید است. داده‌های حاشیه‌ای می‌توانند برای درک بهتر کتاب بسیار سودمند باشند. افزون‌بر دانشجویان و پژوهشگران حوزه معماری و معماری منظر، این کتاب می‌تواند برای علاقه‌مندان علوم محیطی و رشته‌های طراحی محیطی جالب و مفید باشد و منبعی برای مفاهیم نظری منظر به شمار آید.

این‌کتاب با ۲۰۰ صفحه و قیمت ۵۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع:مهر


ارسال نظر


رویداد
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ می باشد.