کد خبر: 107 زمان انتشار: 23:59:30 - 1397/10/15
بزرگ‌ترین سیستم هشداردهنده زلزله جهان ساخته شد

بزرگ‌ترین سیستم هشداردهنده زلزله جهان توسط مهندسان چینی ساخته شد.

به گزارش پایگاه " اخبار معماری" به نقل از سیجی‌تی‌ان، فناوری‌ها می‌توانند در تعدیل اثرات مخرب زمین‌لرزه کمک‌کننده باشند. برای مثال، ارسال یک پیام پس از وقوع زلزله در زیر زمین می‌تواند موثر باشد.

در حال حاضر چین بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم هشداردهنده زمین‌لرزه جهان را ساخت. مهندسان چینی بیش از ۱۵ هزار سنسور را در سراسر کشور نصب و با سیم‌کشی به یک شبکه متصل کردند. زمانی که یک زمین‌لرزه رخ می‌دهد سنسورها می‌توانند پالس‌های الکتریکی را به مرکز کنترل و گوشی‌های تلفن افراد عادی ارسال کنند.

این سیگنال‌ها تقریبا سرعتی به اندازه سرعت نور دارند و بسیار سریع‌تر از وقوع لرزش ویرانگر زلزله در سطح زمین به افراد هشدار می‌دهند تا آماده شوند.

این سیستم می‌تواند پیام‌ها را کمتر از ۲ ثانیه بعد از وقوع زمین‌لرزه در زیر زمین، به افراد ارسال کند. بنابراین زمان میان هشدار و وقوع حادثه واقعی تنها چند ثانیه یا یک دقیقه است، اما همین میزان زمان در این موقعیت برای نجات افراد مهم است.

سیستم‌های مشابهی را می‌توان در دیگر مکان‌های زلزله‌خیز از جمله ژاپن و سواحل غرب آمریکا پیدا کرد اما سیستم چین در بسیاری جهات پیشرفته‌تر است.

طبق این گزارش، این سیستم نه تنها حرکت قاره‌ها را تشخیص می‌دهد بلکه می‌تواند لرزش احتمالی یک زمین‌لرزه را نیز محاسبه کند. همچنین این سیستم تحت نظارت وزارت مدیریت بحران چین در سال ۲۰۲۲ تکمیل خواهد شد.

منبع:فارس


ارسال نظر


رویداد

کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ می باشد.