کد خبر: 950 زمان انتشار: 20:20:05 - 1399/06/12
طرح جامع برج رسکت تهیه شد

معاون میراث‌فرهنگی مازندران از تهیه طرح جامع مرمت برج رسکت در شهرستان ساری خبر داد.

به گزارش پایگاه " اخبار معماری  " به نقل از مهر، مهدی ایزدی در نشست بررسی وضعیت مرمت برج رسکت با بیان اینکه برج رسکت در سال ۱۳۱۲ به شماره ۱۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و جز قدیمی‌ترین آثار شاخص استان و ایران جایگاه مهمی در معماری برج‌های آرامگاهی بعد از اسلام دارد، به تزئینات گچ‌بری و کتیبه‌هایی به خط پهلوی و کوفی و آجرکاری این برج در بستر شهر تاریخی پریم اشاره کرد و افزود: این بنا در سال‌های متمادی قبل و بعد از انقلاب مرمت‌شده است و از سال ۸۵ با آغاز به کار پروژه برج‌های آرامگاهی در مازندران، مطالعات علمی و حفاظت و مرمت آن به‌صورت تخصصی در دستور کار قرار گرفت.

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: در این سال‌ها اقداماتی همچون، تهیه طرح مرمت، فتوگرامتری، اسکن سه‌بعدی و مطالعات آزمایشگاهی صورت پذیرفت. مرمت تزئینات و ایجاد پوشش حفاظتی «حلب پوش» به‌عنوان یک اقدام موقت و حفاظت اضطراری در راستای جلوگیری از تخریب بیشتر این بنا انجام شد.

در ادامه ابوالفضل نیکوبیان، ناظر مرمتی این پروژه افزود: در راستای تکمیل فرایند مرمت علمی این بنا، جمع‌آوری و حذف پوشش موقت و بازسازی حفاظتی گنبد داخلی بر اساس قوس و شواهد موجود آهیانه با حفظ قسمت‌های باقی‌مانده اصیل گنبد و تمامی اقدامات مرمتی دهه‌های گذشته در سال ۹۷ و ۹۸ آغاز شد.

وی تصریح کرد: برگشت‌پذیر بودن و سبک‌سازی روش اجرا و استفاده از مصالح همگون با کالبد تاریخی این بنا ازجمله ویژگی‌های مرمت علمی این برج بوده است.

ناظر فنی مرمت برج رسکت گفت: طرح بازنگری گنبد بیرونی و بهسازی محوطه پیرامون این برج در راستای مرمت جامع و نهایی، توسط مشاوران تخصصی در حال تهیه است.

نیکوبیان گفت: داربست‌های موجود پس از تکمیل مطالعات مشاوران در طرح نهایی، به‌طور کامل جمع‌آوری شد تا این اثر باشکوه در روستای رسکت و بخش دودانگه شهرستان ساری، نمایانگر فعالیت حوزه تخصصی میراث فرهنگی در طول قریب به یک قرن باشد.


ارسال نظر


رویداد
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ می باشد.